“شرکت نوآوران بازی سلامت” با نام تجاری “گروه سلامت سالند”

 سلامت یکی از نیازهای اساسی هر جامعه است. طبق آمارها و پژوهش‌های معتبر، طی سالین اخیر، عواملی که باعث بروز بیشترین مشکل در حوزه‌ی سلامت و افزایش بار بیماری‌ها می‌شوند از عوامل عفونی و دیگر عوامل کوتاه مدت به عوامل بلند مدت مانند سبک زندگی و تغذیه تغییر کرده است. همچنین بیماری‌های شایع و موثر از بیماری‌های حاد و کوتاه مدت و قابل پیشگیری و درمان با رفتارهای مقطعی به بیماری‌های مزمن و درازمدت که نیاز به پیشگیری با رفتارهای درازمدت دارند و درمان‌ناپذیرند تغییر یافته است. آموزش سلامت به عنوان یکی از راه‌هاس اساسی و مبنایی در ترویج این پیشگیری‌ها و ایجاد سبک زندگی سالم، موضوعی است که باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. البته متاسفانه به علت‌های گوناگون مانند اثرات کوتاه مدت و عینی و نگرش عمومی جامعه نسبت به مساله درمان، تقریبا تمامی منابع اجرایی ، مالی و نیروی انسانی در حوزه‌ی درمان به کار گرفته می‌شوند و مساله آموزش سلامت بسیار مغفول واقع شده است.  در اهمیت این موضوع، شایان توجه است سند سیاست‌های کلی سلامت کشور، ابلاغیه مقام معظم رهبری در تاریخ 93/1/18 که در چند بند به طور ویژه به لزوم توجه به مساله اولویت پیشگیری بر درمان، مراقبت‌های سلامت، تحقق رویکرد سلامت همه جانبه و انسان سالم، افزایش آگاهی و توانمندی برای حفظ و ارتقای سلامت، اصلاح سبک زندگی در عرصه تغذیه و … اشاره شده است.

“شرکت نوآوران بازی سلامت” با نام تجاری “گروه سلامت سالند” با دارا بودن تیم پزشک – معلمان فعال در عرصه آموزش، پیشگیری و آموزش سلامت را نسبت به درمان مقدم دانسته و با توجه به بهترین سن پیشگیری و آموزش‌پذیری کودکان و نوجوانان 9 تا 15 سال، این دوره سنی را جامعه هدف خود قرار داده است. گروه سلامت سالند برای تحقق این امر با بررسی بهترین روش‌های آموزشی دنیا، آموزش دانش سلامت و افزایش فعالیت بدنی به روش بازی‌وارسازی (gamification) را برای هدف خود انتخاب کرده است. تحقیقات علمی، طراحی، تولید، تست و ارتقای طرح آموزش سلامت سالند از سال 93 آغاز و پس از برسی‌های پژوهشی، اقدام به تشکیل کارگروه طراحی بازی شد.  بازی‌های سلامت سالند با ساختار بازی‌های فکری و بازی‌های حرکتی – مهارتی، به صورت ایده بکر و اقتباسی، طراحی، ساخته و آماده بهره برداری شدند. این بازی‌ها پس از بررسی‌های مکرر و  انجام تست‌های لازم از نظر علمی و اجرایی، در مدارس و مجموعه‌های آموزشی و فرهنگی مختلف به اجرا درآمد.

 گروه سالند مبنای علمی بازی‌ها و موضوعات هدف خود را اسناد رسمی سلامت کشور قرار داده و در همین راستا از راهنمایی و مشاوره‌ی اساتید دانشگاه پزشکی شهید بهشتی یاری می‌گیرد.  طرح و روش گروه سالند از منظر علمی چنان مستحکم و مستدل است که مورد توجه اساتید و دانشجویان رشته‌های مرتبط با آموزش، پزشکی و علوم اجتماعی قرار گرفته و تا کنون چند مقاله علمی‌ و یک پایان‌نامه کارشناسی ارشد بر مبنای فعالیت‌های این گروه در باب “آموزش سلامت و افزایش فعالیت بدنی” نگاشته شده و در نشریات و کنگره‌های علمی – پژوهشی معتبر داخلی و خارجی به چاپ رسیده است.

گروه سلامت سالند - آموزش سلامت و افزایش فعالیت بدنی با روش بازی یادگیری
گیمیفیکیشن
بازی‌وارسازی

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.