درباره سالند

بسم الله الرحمن الرحیم

سلامت یکی از نیازهای اساسی هر جامعه است. طبق آمارها و پژوهش های انجام شده در سالیان اخیر، عواملی که باعث بروز بیشترین مشکلات در سلامتی و افزایش بیماری ها می شوند، از عوامل عفونی و دیگر عوامل کوتاه مدت، به عوامل بلندمت مانند سبک زندگی و تغذیه تغییر کرده اند. همچنین بیماری های شایع و موثر، از بیماری های حاد و کوتاه مدت و قابل پیشگیری و درمان با رفتارهای مقطعی، به بیماری های مزمن و درازمدت که نیاز به پیشگیری با رفتارهای درازمدت دارند و درمان ناپذیرند تغییر یافته است. آموزش سلامت به عنوان یکی از راه های اساسی و مبنایی در ترویج این پیشگیری ها و ایجاد سبک زندگی سالم، موضوعی است که باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. متاسفانه به علت وجود سازوکارهای اقتصادی قوی و سازمان یافته و همچنین نگرش عمومی جامعه نسبت به مساله ی درمان، بیشتر منابع اجرایی، مالی و نیروی انسانی، در این حوزه به کار گرفته می شوند و مساله ی آموزش سلامت بسیار مغفول واقع شده است.

در سند سیاست های کلی سلامت، ابلاغیه ی مقام معظم رهبری در تاریخ ۱۸/۱/۱۳۹۳ در چند بند به طور ویژه به لزوم توجه به این مساله اشاره شده است که در ادامه می آید:
۲-۱- آگاه‌سازی مردم از حقوق و مسؤولیت‌های اجتماعی خود و استفاده از ظرفیت محیط‌های ارائه مراقبت‌های سلامت برای رشد معنویت و اخلاق اسلامی در جامعه.
۲- تحقق رویکرد سلامت همه جانبه و انسان سالم در همه قوانین، سیاست‌های اجرایی و مقررات با رعایت:
۱-۲- اولویت پیشگیری بر درمان.
۳- ارتقاء سلامت روانی جامعه با ترویج سبک زندگی اسلامی – ایرانی، تحکیم بنیان خانواده، رفع موانع تنش آفرین در زندگی فردی و اجتماعی، ترویج آموزش‌های اخلاقی و معنوی و ارتقاء شاخص‌های سلامت روانی.
۱۱- افزایش آگاهی، مسؤولیت پذیری، توانمندی و مشارکت ساختارمند و فعالانه فرد، خانواده و جامعه در تأمین، حفظ و ارتقاء سلامت با استفاده از ظرفیت نهادها و سازمان‌های فرهنگی، آموزشی و رسانه‌ای کشور تحت نظارت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی.
۶-۱۲- اصلاح سبک زندگی در عرصه تغذیه.

در راستای تحقق این سیاست ها، گروه هدهد به عنوان “نهاد خصوصی انقلابی و اقتصادی در حوزه سلامت” در سال ۱۳۹۳ فعالیت خود را آغاز کرد. ابتدا با توجه به سیاست های فوق الذکر، پروژه هایی در چهار محور «آموزش دانشجویان و متخصصین حوزه سلامت»، «آموزش و ارتقای سلامت و آموزش بیمار به صورت عمومی»، «آموزش و ارتقای سلامت برای مخاطب زیر ۱۸ سال به منظور تربیت» و «آموزش و ارتقای سلامت در مناطق محروم»، تعریف شد و در دستور پژوهش های اولیه قرار گرفت.
در نهایت پروژه ی «سالند» با محوریت «آموزش و ارتقای سلامت با محوریت بازی برای مخاطب اصلی زیر ۱۸ سال» به عنوان پروژه ی محوری گروه انتخاب شد. پروژه ی «سالند» با افق درازمدت ده ساله طراحی شده و دورنمای آن، وجود «یک اکوسیستم بازی سلامت شامل بازی آنلاین مستمر، ابزارهای بازی قابل دسترس در مکان های عمومی، ابزارهای بازی قابل دسترس شخصی، پارک های بازی سلامت، رویدادهای مستمر و متنوع بازی سلامت، داستان و مجله و رسانه های صوتی تصویری و …» است.
در فاز اول این پروژه، پارامترهای مورد توجه، دانش سلامتی و افزایش فعالیت بدنی است که اکنون با برگزاری رویدادهای بازی سلامت به صورت رویدادهای جامع، غرفه، کلاس، برنامه های اردویی و … در حال اجرا است. برای این پروژه بازی های گوناگون آموزش سلامت و بازی های دارای تحرک برای تامین فعالیت بدنی مخاطبین، طراحی یا گردآوری و در مجموعه بازی های سالند آماده شده اند. اهداف آموزشی- علمی در طراحی و انتخاب بازی های سالند مبنا قرار گرفته است. بازی ها بر روی گروه های مختلف از نظر سنی و جنسیتی تست شده و نظرات و بازخوردها پس از بررسی در کارگروه طراحی بازی اعمال شده اند. در حال حاضر با مدد الهی، بازی های آموزش سلامت گروه آموزشی سالند، در باغ علم نوجوان واقع در مجموعه باغ کتاب تهران، مدارس گوناگون دولتی و غیردولتی شهر تهران، مجتمع های فرهنگی – آموزشی و … در دسترس اقشار ، خانواده ها و گروه های سنی مختلف قرار دارد.